Polskie Towarzystwo Nefrologi Dziecięcej

Upowszechniamy wiedzy o chorobach nerek u dzieci i młodzieży i sposobach leczenia, podnosimy kwalifikacje i poziom naukowy lekarzy, dbamy o przestrzeganie zasad deontologii lekarskiej, reprezentujemy nefrologię dziecięcą i pokrewne dziedziny, popularyzujemy ich osiągnięcia na forum krajowym i zagranicznym, organizujemy współpracę pomiędzy ośrodkami krajowymi i zagranicznymi, chronimy prawa nefrologów dziecięcych oraz zrzeszonych pracowników dyscyplin pokrewnych.

Zobacz nasz statut

Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii

Oddział Nefrologii

Historia

 

Oddział Nefrologii Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii powstał w 2000 roku. Od początku ordynatorem jednostki jest dr hab. n. med. Lidia Hyla- Klekot.

 

Stan obecny

 

Obecnie oddział liczy 15 łóżek dla niemowląt i dzieci starszych. W oddziale zatrudnionych jest 3 specjalistów nefrologów, oraz 2 specjalistów pediatrów w trakcie specjalizacji z nefrologii. Współpracujemy z dwoma ośrodkami urologicznymi z terenu Górnego Śląska.

 

Wykonujemy szeroki wachlarz usług diagnostycznych z zakresu nefrologii od całodobowego pomiaru ciśnienia tętniczego do biopsji nerki. Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii dysponuje szeroką bazą diagnostyczną z dobrze wyposażonym laboratorium, pracowniami USG, rtg, tomografią komputerową, pracownią izotopową, rezonansem magnetycznym, a nawet PET. Przy ChCPiO działa Poradnia Nefrologiczna dla Dzieci, która otacza opieką małych pacjentów z województwa śląskiego i województw ościennych. Lekarze Oddziału nefrologii ChCPiO prowadza badania naukowe dotyczące glomerulopatii, oraz nowych markerów funkcji nerek. Współpracujemy z Rejestrem klinicznym i badaniem podłoża genetycznego steroidoopornego zespołu nerczycowego PODONET, oraz z kilkoma pracowniami genetyki z Niemiec i Włoch diagnozując podłoże genetyczne glomerulopatii, zaburzeń cewkowych, oraz innych chorób nerek.

 

Dane kontaktowe

 

Podstawowe
Kierownik kliniki Dr hab. n. med. Lidia Hyla- Klekot 32 3490126 nefro123@tlen.pl
Oddziałowa Bogusława Włodarczyk 32 3490034  
Lekarze
  Lek. Barbara Pulcer 32 3490126  
  Lek. Janina Tarzaszkiewicz 32 3490126  
  Lek Ewa Gacka 32 3490126 ewa.gacka@cormet.com.pl
  Lek Grażyna Kucharska 32 3490126  
Poradnia Nefrologiczna
  Lekarze z oddziału 32 3490090